Ženská pôstna výzva

Milí priatelia, najmä teda milé ženy – inšpirovaní pôstnou výzvou Exodus 90, ktorá je určená výhradne pre mužov, sme sa rozhodli pripraviť podobnú pôstnu výzvu určenú pre ženy.

Je to pracovná verzia – pre záujem mnohých ľudí sme sa ju rozhodli zverejniť na našom webe.

Úvod

Ahoj, bojovníčka!

Rozhodla si sa pridať k nám do 90 dňovej výzvy, ktorej sme dali pracovný názov – FUEL YOUR BODY, FEED YOUR SOUL – (v angličtine to vraj lepšie znie :-D).

Počas 90 dní sa totiž chceme zamerať na tie oblasti našich životov, ktoré sú plné chaosu, prázdnoty či závislosti. Takže ak máš aj Ty problém sama so sebou, s tým, ako tráviš voľný čas alebo si nevieš  nájsť čas na Boha – skrátka – ak CHCEŠ VIAC – pridaj sa k nám! Chceme porásť duchovne, duševne, ale zároveň sa venovať sebe, svojmu zdraviu.

Poď prekonávať svoje limity. Prijmi pozvanie do dobrodružstva mariť diablove skutky v tomto svete. Poď objaviť to, kým si a kým chceš byť v Ňom. Prehĺb si vzťah s tým, ktorý nikdy neprestal bojovať o Tvoje srdce. J E Ž I Š je odpoveď. Nemôžeme hovoriť Bohu áno, kým nepovieme nie svetu:

A keď vo vás prebýva Duch toho, ktorý vzkriesil Ježiša  z mŕtvych, potom ten,  čo vzkriesil z mŕtvych Krista, oživí aj vaše smrteľné telá skrze svojho Ducha, ktorý prebýva vo vás. A tak, bratia, sme dlžníkmi, ale nie telu,  aby sme museli žiť podľa tela. Lebo ak budete žiť podľa tela, zomriete. Ale ak Duchom umŕtvujete skutky tela, budete žiť.  Veď všetci, ktorých vedie Boží Duch, sú Božími synmi. Lebo ste nedostali ducha otroctva, aby ste sa museli zasa báť, ale dostali ste Ducha adoptívneho synovstva,  v ktorom voláme: „Abba Otče!“

Rim 8, 11-15

Čítaj ďalej a dozvieš sa potrebné inštrukcie k výzve. V roku 2021 sa výzva začína už čochvíľa a to konkrétne 4.1. 2021.

S láskou pripravili Katka & Anežka

Čo budeš potrebovať

Skôr, ako si detailne opíšeme jednotlivé činnosti vo výzve, pozrieme sa na to, čo budeš potrebovať:

 • zošit/denník/zápisník (skrátka niečo, kde si budeš písať) & pero
 • sv. Písmo
 • liturgický kalendár: Kalendár
 • dokumenty, ktoré nájdeš na konci v samostatnej sekcii
 • odhodlanie
 • radosť
 • odvahu 

Oblasti pôstu

3,2,1, štart:

Naše bojové pole sme rozdelili na 3 oblasti:

 • duchovnô
 • telesnô
 • ostatnô

Každá oblasť obsahuje činnosti, ktoré počas 90 dní budeme (príp. nebudeme) vykonávať.

Duchovnô

 • sv. omša o jedenkrát viac ako máš vo zvyku: ak chodíš iba v nedeľu, začni chodiť aj v piatok. Ak už chodíš 2x do týždňa, nájdi si ďalší deň. Ak si matka a dá sa ti to zariadiť, skús ísť na omšu aj sama, bez detí. Ak už chodíš na omšu každý deň, tak ti gratulujeme – vytrvaj! Všetko samozrejme v rámci odporúčaných opatrení, ak je to potrebné využívaj online prenosy sv. omší. Bezpečnosť a zodpovednosť je prvoradá.
 • osobný čas s Bohom – minimálne 30 minút denne, prispôsob si čas podľa seba, viac, či menej; Spôsob/druh modlitby je na tebe. Povzbudzujeme, aby si dal/a šancu aj modlitbám, ktoré sa nemodlíš až tak často.
 • sv. Písmo – čítať, papať, príp. zapisovať si, čo nám DS zjavuje. Čítať budeme aktuálne evanjelium daného dňa (viď. liturgický kalendár) a KTO CHCE si okrem toho môže prečítať aj konkrétnu stať z vopred pripravenej „Bible challenge“, ktorú aj s „návodom“ nájdete na konci tohto dokumentu;
 • keďže chceme rásť aj v múdrosti a rozširovať si obzory, siahni tento čas po duchovnej alebo inej kvalitnej literatúre, môžeš si púšťať aj prednášky z internetu;

Telesnô

 • aspoň 30 minút pohybovej aktivity 3x do týždňa (vyber si podľa toho čo ťa baví – fitko, turistika, beh, silové cvičenia, domáca posilka, chôdza /napr. miesto MHD/ atď., už podľa seba)
 • zdravé, alebo minimálne zdravšie stravovanie (na toto si spomeň keď budeš chcieť zas vynechať raňajky, alebo ťa vcucne do Mekáča) a tiež striedmosť v jedení sladkostí a slaností /môžeš ich skúsiť nejesť vôbec 😉 /

!!! pozor – priorita nie je, že idem chudnúť a budem super sexy kosť na obdiv iným a na pýchu sebe /celé zle/, ale že sa chcem cítiť dobre, chcem sa starať o telo, ktoré mi bolo dané, chcem byť zdravá  a tiež chcem prekonávať svoju lenivosť, limity, mať kondičku… a zvyšok bude ako príjemný bonus 🙂

Ostatnô

 • obmedz bezcieľne pozeranie TV, seriálov, videí, Netflixu, ideálne nepozeraj vôbec, príp. výnimočne (napr. aby si neurazil niekoho z rodiny)
 • žiadny INSTAGRAM – pekne vymazať appku, nemusíš si rušiť konto
 • 90 dní počúvať len hudbu, ktorá ťa vedie bližšie k Bohu (klasiku, worship, gospel – to už je na tebe)
 • obmedz sociálne siete, internet a bezhlavé surfovanie – MAX. 30 minút denne (netýka sa používania internetu v práci alebo v škole, či vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné)
 • ak máš niečo – zlozvyky, neresti, závislosti, ktoré tu nie sú spomenuté, povzbudzujeme ťa, aby si si ich zahrnula do výzvy a dopísala k činnostiam (napr. sťažovanie sa, neprimerané reakcie,…)
 • každý deň urob niečo, čo robíš rada a čo ťa teší, prejav si lásku 🙂
 • každý večer si do zošita/denníka/notesu napíš zoznam vďačnosti, za čo si vďačná po celom dni (môžeš sa inšpirovať a prekresliť/vytlačiť „gratitude jar“, ktorý nájdeš na konci dokumentu)
 • každý večer si napíš plán dňa na nasledujúci deň a narvi tam všetko to čo máš a nemáš robiť…

Myslíme si, že to nie je ani zďaleka nezvládnuteľné 🙂 Vždy máš možnosť robiť veci inak a vždy si môžeš vybrať, ktorou cestou ísť.

Spoločenstvo

Táto výzva môže byť individuálna, ale nezabudni, že v spoločenstve je sila! Odporúčame ti, aby si do tejto výzvy išla spolu s viacerými kamarátkami, prípadne so svojim stretkom.

Zdieľaj sa s nimi ideálne na týždennej báze o tom, ako ti ide dodržiavanie pravidiel, čo ti Boh hovorí cez Sv. Písmo, prípadne len o tom, čo aktuálne prežívaš. Pomôže ti pri tom napr. aj zvykovník 🙂

Prílohy

Teraz prejdeme k prílohám, ktoré sa ti vo výzve zídu. Budeš potrebovať (ideálne vytlačené) 4 veci:

 • zvykovník (habit tracker)
 • 3ks „Bible challenge“ tabuliek (ak ste sa rozhodli čítať s nami Písmo aj takto)

Zvykovník

Zvykovník je milá tabuľka, ktorá slúži na zaznamenávanie toho, ako sa ti darí vo výzve. Nazvali sme ho tak pre to, lebo našim cieľom je vytvoriť si veľa pozitívnych zvykov (a nie iba splniť výzvu a vrátiť sa „späť“).

Na začiatku si vždy zvýrazníš aktuálny mesiac. Potom si do stĺpcov pod seba spíšeš činnosti z výzvy (sv. omša, modlitba, sv. Písmo, cvičenie, zdravé raňajky/jedlo, žiadny instagram atď.) Každý deň, vždy, keď danú činnosť vykonáš alebo sa ti podarí splniť stanovené, vyfarbíš si štvorček – 1 činnosť=1 farba. Ak danú činnosť neurobíš, nevyfarbuješ. 

Bude Ti slúžiť ako super spätná väzba a veríme, že ťa to bude motivovať, aj keď si tabuľky budete s kamoškami vo výzve ukazovať a zdieľať sa.

Zvykovník

Bible challenge tabuľky sú tabuľky, ktoré budeš využívať pri čítaní sv. Písma. Inšpirovali sme sa americkou blogerkou a spravili niečo podobné pre naše potreby. Budeme spoznávať Ježiša, modliť sa za budúcich, alebo terajších manželov a obohatíme sa múdrosťou Prísloví.

Ako si to predstavujeme:

 • tabuľky sme rozvrhli na 90 dní, čiže sa neľakaj, ak tabuľka nevyjde na celý mesiac, ale skončí skôr, prípadne bude zasahovať do nového mesiaca (každé okienko je očíslované 1-90)
 • na začiatku každej „čelindž“ máš aj inštrukcie, takže sa neboj, že nebudeš vedieť, ako postupovať – jednoducho napísané – 1 okienko v tabuľke = 1 deň = 1 čítanie
 • vytlač si ich v poradí „It´s all about Jesus“, „Love never fails“ a „Príslovia“ 
 • po prečítaní si okienko môžeš vyškrtnúť, vyfarbiť, čokoľvek, aby si vedela, že už to máš za sebou ( už teraz sa tešíme, ako nás bude DS učiť a premieňať! )
 • v praxi to znamená, že keď sa budeš venovať čítaniu sv. Písma, prejdi si evanjelium, jedno okienko, zapisuj, modli sa, buď kreatívna, už ako tebe vyhovuje
 • hoci sme chceli, aby výzva bola vo všetkom jednotná, rozumieme , ak sa ti náš koncept s „Bible challenge“ nebude páčiť a ak by Ti to nevyhovovalo, nájdi si svoj spôsob, len vytrvaj 🙂

Registrácia

Pokiaľ sa zaregistruješ, budeme môcť rozposielať maily s povzbudeniami, radami a inšpiráciami ako prežívame tento čas. Taktiež na spätnú väzbu a svedectvá, čo Boh bude konať počas tohto času.

Záver

Ak si sa dočítala až sem a si rozhodnutá ísť do toho s nami, tak sa veľmi tešíme!

Predposledná vec, ktorú chceme ešte raz zdôrazniť je spoločné zdieľanie sa z tejto výzvy – tzn. že ak si sa rozhodla zapojiť s kamoškami, so stretkom, bude super, ak sa (možno v rámci zdieľačky na stretku) príp. mimo neho raz za týždeň stretnete, pozdieľate sa, povzbudíte, nakopete a tak. Samozrejme by sme rady stretli všetky, len nevieme, či to bude reálne vzhľadom na geolokáciu a pandemické okolnosti, ale nič nie je nemožné, takže pokojne sa ozvite! <3

Môžete nám napr napísať na email: spolocenstvoefata@gmail.com !

Prílohy na stiahnutie