Ako vidí Exodus 90 o. Jožko


Exodus sem – Exodus tam. Poďme ku vytúženej a dávno vydobytej slobode. Muži zo spoločenstva Efata sa aj tento rok rozhodli vstúpiť do 90-dňovej výzvy a spolu s nimi aj kňaz Jožko Biely. Opýtali sme sa ho ako vníma Exodus, čo v ňom vidí, s čím najviac bojuje, čo chce posunúť.

Exodus 90 sú 90-dňové duchovné cvičenia pre mužov, založené na troch pilieroch: modlitba, askéza a bratstvo. Ak chcete o Exode vedieť viac kliknite na https://exodus90.com/sk/how-it-works/

Pre ženskú verziu  sleduj https://efata.sk/zenska-postna-vyzva/ 

Ak náhodou neviete, kto je náš Jožko, tak vám ho v krátkosti predstavíme a veríme, že viac už o sebe povie on sám. Jožko je mladý, energický, priateľský, plný nápadov, kaplánko a bubeník. Jeho srdcovkou sú sväté spovede, kde zjavuje obraz milujúceho otca. Podľa vzoru učeníkov je rybár a tak loví nielen ryby ale aj ľudí. Okrem spomínaného má rád šport a hudbu.

Ako a pred koľkými rokmi si sa dostal do Exodu? Máš aj nejaké skúseností z minulých rokov?

No, nie sú to roky. Prvý krát som o Exode 90 počul ešte v seminári (cca 5 rokov dozadu). Vtedy bolo v tejto – pre mňa vtedy zvláštnej výzve, zopár bohoslovcov. Nejako zvlášť som sa o to však nezaujímal. Pred rokom som však bol v pastoračnom centre Stred a stretol som sa s chlapmi, ktorí práve uvažovali nad tým, ako sa budú vo fraternite stretávať a pod. Chýbal im do páru jeden človek a tak sa ma niekto spýtal, či by som nechcel ísť do tejto výzvy. Spýtal som sa, čo sa počas tej výzvy musí plniť a čo sa nesmie robiť. Pozrel som si to a povedal: ,,Ok, idem do toho.“ V tom čase som však ešte ani len netušil, čo všetko ma počas tých 90 dní čaká. Niekoľko krát som svoj vstup do tejto výzvy oľutoval a sľúbil si, že ďalší rok ma k tomu nepritiahne ani parná lokomotíva. V decembri som sa už nevedel dočkať začiatku ďalšieho Exodu 90. ☺

Ako to funguje v našom spolči? Máš aj nejakú špeciálnu úlohu? 

Ako som spomínal, minulý rok bol celkom problém zohnať mužov, ktorí by do tejto výzvy šli, aby bol počet mužov vo fraternite dostatočný. Tento rok to problém nebol. Pridalo sa k nám podstatne viac chlapov a tak sme vytvorili dve fraternity, v ktorých je po 8 mužov. Mojou úlohou je duchovne sprevádzať obe fraternity. Hoci som súčasťou jednej konkrétnej, k dispozícií som aj pre druhú. Ak by – čo sa týka duchovných vecí – hocičo potrebovali, som im vždy (s výnimkou tvrdého lockdownu ☺) plne k dispozícii. 

Ako si uchopil myšlienku celého Exodu? Je to pre teba náročné vložiť ju do týchto, teraz najmä koronových dní? Myslíš, že lockdown, korona, zákazy výchádazania a podobne nejak výrazne ovplyvňujú priebeh Exodu?

Myšlienka Exodu 90 je prostá: Odíď z Egypta. Nechaj sa viesť Bohom a On ťa vovedie do zasľúbenej zeme. Hoc je táto myšlienka veľmi jednoduchá, prevedenie a uvedenie do praxe až tak nie. Veľmi sme si zvykli na všetky možné výdobytky doby. Nie sú zlé. My im však v našom živote nechávame častokrát až veľa priestoru. Nechávame sa nimi ovládať a potom sa sťažujeme na to alebo ono, na toho alebo onoho, že zavinili úpadok nášho vzťahu s Bohom. Odkaz je jasný. Pozri sa na svoj život. Pozri sa kde krívaš, kde si zotročený, kde už ani len nenapreduješ ale stojíš. Všetko toto sa robí ťažko už za normálneho stavu a nie ešte za výnimočného. Tým pádom by som povedal, že dodržiavanie všetkých podmienok v čase lockdownu nie je jednoduché. Niektorí z našej fraternity sú manželia a otcovia, niektorí sú slobodní. Obdivujem otcov, ktorí si popri čase, ktorý venujú svojej rodine, nájdu čas na hodinu modlitby, ktorá je jedným z troch základných pilierov Exodu 90. Keď ešte celá ich rodina ráno spí, oni vstanú o hodinu skôr, aby mohli začať deň s Pánom. Ďalšími dvomi piliermi Exodu 90bratstvo askéza. Pravidelné týždenné stretnutia sa momentálne nemôžu uskutočňovať fyzicky, tak ich mávame online a čo ti budem hovoriť, proste to nie je ono. ☺

Na stránke nachádzame, že sú to duchovné cvičenia. Niektorí však hovoria, že ide o pôst, iní zase, že to je taká výzva. Kde je teda pravda? Ak sa dívame na Exodus ako na výzvu, neoberáme sa tým o duchovné dobro? Pravá myšlienka nie je o tom, aby si sme si každý deň dali fajku za každý bod a mali pocit, že sme to splnili. Čo si o tom myslíš, ako to vidíš? 

Ja by som povedal, že všetko to, čo si vymenovala je pravda. Exodus 90 je až neuveriteľne komplexná záležitosť. Počas tohoto obdobia každý z nás pracuje na svojom fyzickom (výzva), duševnom (pôst) a duchovnom (duchovné cvičenia) zdraví. Myslím, že presne tak sa na to treba aj pozerať. Ak by sme si vyňali jednu z tých oblastí, nespravili by sme Exodus 90. Pracujeme na celom svojom bytí, aby sme boli komplexne zdraví. Zdravie nás môže posúvať bližšie k Bohu. Človek, ktorý tvrdí že Exodus 90 nepotrebuje, s najväčšou pravdepodobnosťou klame sám seba. Nechcem týmto tvrdením samozrejme nikoho uraziť. Jednoducho pre tých, ktorí žijú svätým životom stále, je Exodus 90 bezpredmetný. Pre nás, ktorí na sebe vidíme nedostatky a chceme sa posúvať bližšie k Bohu, je toto ideálna cesta.

Samozrejme s tebou súhlasím v tvrdení, že pravá myšlienka nie je v tom, aby sme si zaškrtli to, čo treba spraviť a nezaoberali sa tými bodmi hlbšie. V tomto roku sme začali aktívne používať aplikáciu Exodus 90, ktorá je po novom aj v slovenskom jazyku. V tejto aplikácií sú tiež možnosti na zaškrtávanie si disciplín, ktoré máme dodržiavať. Stojí pred nami veľká úloha, ktorú musí zvládnuť každý z nás. Nebyť otrokom zaškrtnutia si splnenej úlohy a taktiež nepoužívať túto aplikáciu namiesto iných, ktorých sa zriekame. V tomto prípade je už cesta cieľom. Už kráčanie po ceste nás robí silnejšími a máme možnosť čerpať z cesty.

Máš nejaké osobné rady, tipy, triky ako zvládnuť Exodus 90?

Toto je veľmi zvláštna výzva. Nemá v pravom slova – zmysle víťazov ani porazených. Nie je víťazom ten, ktorý zákonnícky splní všetko a na konci si povie – vyhral som. Taktiež nie je porazený ten, kto v prvom alebo v druhom týždni padne v niektorej disciplíne. Je dôležité vždy vstať, pretože to je pravým zmyslom. Cieľom je zasľúbená zem, čo v tomto prípade znamená sloboda. Mnohé veci sa stanú rutinou a človek si ich nebude ani uvedomovať. Dôležité je sa len zaprieť a ísť. V podcaste z portálu mužom.sk, ktorý som prednedávnom počúval (Tí, ktorí ho počúvajú určite vedia, prečo som ho sem musel vymenovať. Jednoducho daň z podcastu.☺) sa hovorí o tom, že pred svitaním je najväčšia tma. Takto to je aj s naším zapieraním. Ak cítiš boj, ak už ideš podľahnúť, práve vtedy musíš vydržať. Niekedy nebudeš vidieť cieľ a dokonca dovolím si povedať, že niekedy nebudeš vidieť ani cestu. Musíš jednoducho ostať verne stáť. 

Minulý rok sme v našej fraternite zažili veľmi zaujímavú situáciu. Bola popolcová streda a niektorí z nášho okolia sa sťažovali, aký je ten pôst ťažký a náročný. Že sa už nevedia dočkať polnoci, aby sa mohli najesť. My sme sa len tak nechápavo pozerali a až potom nám napadlo, že vlastne my už takýto pôst v stredu a piatok praktizujeme niekoľko týždňov. Tým pádom bol pre nás ten pôst podstatne jednoduchší.

Ak sa niekto necíti na tých 90 dní, ale chcel by to vyskúšať počas pôstneho obdobia, dá sa aj neskôr pripojiť do zabehnutého Exodu? Prečo trvá práve 90 dní?

Na túto otázku nie je úplne jednoduché odpovedať. Samozrejme vždy máme priestor na nový začiatok. Stále môžeme povstať k novému životu s Kristom. Exodus 90 však nie je úplne ,,tradičným pôstom“. Má svoju štruktúru, rytmus, zamyslenia a počet dní je presne daný. Na začiatok si treba uvedomiť, že 90 dní je naozaj veľa a tým myslím skutočne veľa. Je to dlhodobá výzva a trvá skoro štvrtinu roka. Zmyslom tejto dlhodobej výzvy je, aby sme zmenili svoje návyky. Nie je to 40 denný pôst, ktorý sa skončí a po ňom sa vrátime veľmi rýchlo na staré koľaje a ideme v podstate tou istou cestou ako pred pôstom. Ďalším aspektom je fakt, že 40 dní dokážeš vydržať. Ak si dáš nejaké predsavzatie alebo pôst za niekoho obetuješ, alebo si budeš niečo odriekať, dokážeš sa zaprieť a 40 dní vydržať. V Exode 90 sa nedokážeš len tak zaprieť na chvíľku, pretože je to extrémne dlho. Dokážeš však niečo iné. Dokážeš zmeniť svoje návyky. Dokážeš si dokonca vytvoriť nové a tým pádom je obrovský predpoklad k tomu, aby vydržali aj po Veľkej noci (čo by malo byť zmyslom každého pôstu ☺). Oficiálne je tu dokonca celá príprava na 91. deň. Posledné dni Exodu 90 sú zamerané na to, aby sme si pripravili 91. deň. Je to kvôli tomu, aby sme sa nevrátili naspäť do Egypta, ale ostali v zasľúbenej zemi. 

Mám mnoho kamarátov, ktorí sa ma pýtajú, čo všetko obsahuje Exodus 90. Ja sa im snažím vysvetliť princípy a podmienky. Hovoria mi, veď to sa dá zvládnuť, to nič nie je. Tak im poviem, nech si to vyskúšajú na pár dní. Oni to skúsia a pár dní vydržia. Potom sa vrátia do starých koľají a hovoria o tom, aké je to vlastne ľahké dodržiavať tie disciplíny. Ja im teda poviem že OK, tak si to skús na 90 dní. Vtedy väčšinou debata končí. Krátkodobo sa to dá vydržať so sebazaprením, dlhodobo len s Božím požehnaním a úmyslom zmeniť svoj život. ☺

Samozrejme, dá pripojiť do zabehnutého Exodu, no je to ako keď nastupujeme do rozbehnutého vlaku. Ten vlak sa už rozbehol a nesie so sebou nejakú cestu a len jeho cestujúci, ktorí nastúpili na začiatku vedia, aká tá cesta je. Veľmi sa to spája s tým, že celé to má svoj rytmus a dynamiku. Všetky tie zamyslenia sú veľmi konkrétne späté s každým jedným dňom z týchto 90 dní.

Keby si nám trochu viac prezradil o sebe (samozrejme, iba koľko chceš), ako bojuješ počas Exodu? Kde vidíš zmenu vo svojom živote? Dá sa vidieť zmena aj takto na začiatku? Za čo si Exodus obetoval a kde sa vidíš o 90 dní?

Každý muž pred začiatkom Exodu 90 by si mal dobre napísať svoje „Prečo?“. Toto „Prečo?“ je extrémne dôležité, pretože zhruba v polovici tejto výzvy prichádza kríza. Práve vtedy sa treba opäť naň pozrieť, aby si uvedomil, že kvôli čomu do toho šiel a pre čo to robí. Možno sa chcel zmeniť, možno do svojho života chcel vniesť poriadok, možno to chcel za niekoho obetovať, možno chcel posilniť svoj vzťah s Pánom, možno chcel byť lepším manželom. Pohnútky pre túto výzvu sú rôzne. Ja mám tiež napísané svoje „Prečo?“. Mám 6 bodov, nad ktorými som dlhodobo uvažoval. Z nich prezradím dva body: prvý a základný je, že chcem byť slobodný. Možno to znie ako klišé, no človek, ktorý úspešne absolvoval Exodus 90, veľmi dobre vie o čom hovorím. Táto sloboda sa týka takmer každej oblasti v živote. Ten človek, ktorý nevie o čom hovorím, je samozrejme pozvaný k tomu, aby túto cestu absolvoval s nami ☺. Druhým mojím „Prečo?“ je istá obeta. Možno lepšie povedané pôst, ktorý mám dlhodobo za jednu známu, ktorá má spolu s manželom jednu dcérku a momentálne je v požehnanom stave. Bábätko, ktoré čakajú má vážne vývinové vady, kvôli ktorým nemá najideálnejšie prognózy. 

Môj boj je tento rok trochu ľahší ako ten minulý (teda aspoň zatiaľ ☺). Ako som na začiatku spomínal, pred rokom som sa dostal k tejto výzve ako slepé kura k zrnu a nevedel som, čo to vlastne je. Boje boli ťažké. Tento rok som sa – aspoň si teda myslím ☺ – veľmi dobre pripravil, keďže som už vedel do čoho idem. Niektoré asketické disciplíny som začal aktívne uvádzať do života už skôr ako sa začal samotný Exodus 90 a tak to pre mňa nebol až taký šok, ako minulý rok. 

Zmena sa dá vidieť veľmi dobre práve na začiatku. V podstate nemôžeš robiť nič, na čo si bola zvyknutá. Žiadne sociálne siete, YouTube, hudba (okrem tej, ktorá nás povznáša k Bohu), filmy, športové prenosy a pod. Zrazu máš podstatne viac času a práve na začiatku sa rozhoduje o veľa veciach. Kde investuješ ten čas, ktorý ti zrazu ostal? Ja som začal viac čítať knihy, dal si nový denný cieľ pohybu, dokončil úlohy, ktoré boli dlhodobo odkladané, hoci neboli až tak nutné, atď. 

Kde sa vidím o 90 dní? Na to je vždy ťažké odpovedať. Môžeme to predpokladať, no nikdy nevieme dopredu povedať, akým spôsobom nás bude Pán viesť a kam nás bude chcieť doviesť. Samozrejme by som bol rád, ak by sa všetky moje dôvody, prečo som nastúpil na túto cestu vyplnili a aplikovali do života. Uvidíme kam nás Pán povedie. 

Jožko ďakujeme za skvelé odpovede, povzbudenia. Myslím, že nielen mužov tvoj pohľad posunul vpred. Ďakujeme!