Kresťan na internete – Čo určite neprehliadnuť?
Týmto článkom by som chcel nadviazať na úvod a pokračovanie tejto témy, ktoré sa nieslo skôr v duchu princípov a toho, čomu sa máme vyhnúť. Záver bude o dosť pozitívnejší a praktickejší – v mnohých smeroch sa už na internete šíri zaujímavý a kvalitný obsah, ktorý môže slúžiť na náš rast vo viere. Problém je, že ho častokrát nepoznáme a aj preto je tento článok plný odkazov práve na tento obsah. Cieľ je, aby sme poznali, čo je dobré a pridali sa k tejto vlne. O nič viac nejde. Ak sa sťažujeme na obsah internetu a na pohoršujúce veci, ktoré ľudia zdieľajú na sociálnych sieťach, zabúdame na to, že my sa môžeme slobodne rozhodnúť navštíviť akúkoľvek stránku a najmä to, že my rozhodujeme o tom, čo sa zobrazí medzi novinkami v našom „news feede“ na sociálnej sieti. Ja sa zameriam najmä na Facebook, ale mnoho z toho, čo tu spomínam, nájdeš aj na Instagrame. Takisto pri aplikáciach sa obmedzím na Android a iOS, ale je možné, že nájdeš verzie aj pre iné systémy. Je toho dosť veľa – ak je väčšina týchto stránok pre teba nových, aspoň daj páčiky na ich fanúšikovské stránky na Facebooku, aby si si obohatil svoj prehľad noviniek. Novinky, ktorí sa ti tam zobrazujú, sú v prvom rade tvoja zodpovednosť. Keď dáš páčik, môžeš si nastaviť aj upozornenia – tak po pridaní príspevku danou stránkou dostaneš upozornenie. Len to s tým nepreháňaj, aby ti to neliezlo na nervy.
Hodnotné portály a zdroje informácií
Okrem sociálnych sietí určite navštevuješ aj rôzne weby. Ja by som ti rád odporučil niekoľko konkrétnych stránok so zaujímavými informáciami a článkami, ktoré ťa určite obohatia. Nie je to nejaký kompletný zoznam, ak máš nejaké ďalšie odporúčania, rád si ich pozriem. Väčšina z týchto webov má aj fan page na Facebooku, prípadne ďalšie zaujímavé služby (ako napríklad RSS feed, e-mailové notifikácie), ktoré ti umožnia sledovať ich obsah pravidelne.
- Radio Vaticana – Vatikánsky rozhlas – aktuálne dianie a správy z Vatikánu, zamerané najmä na pápeža, jeho kázne a činnosť – radiovaticana , FB fan page
- Cestaplus – magazín s hodnotami s množstvom zaujímavých článkov – cestaPlus , FB fan page
- Bezhraničná láska – skvelý web o vzťahoch – bezhranicna , FB fan page
- Animátor – nové námery na Vaše stretnutia, nájdete tu skvelé materiály pre prácu v skupinkách –animator , FB fan page
- Stránka Žilinskej diecézy – aktuálne dianie v diecéze-DCZA , FB fan page
- Stránka mládeže Žilinskej diecézy – činnosť komisie pre mládež Žilinskej diecézy, ako napríklad Kvetný víkend či Svetové dni mládeže – mladez.dcza, FB fan page
- Prehľad sv. omší – presne časy sv. omší z ľubovolnej farnosti, po novom tú nájdete aj časy spovedí – dokostola
Stránky projektov, farností a spoločenstiev
Mnoho spoločenstiev a farností sa aktívne rozvíja aj na internete. Rád by som vám odporučil niekoľko zaujímavých projektov a webov:
- Godzone projekt – ten asi predstavovať netreba. Konferencia, nádej má meno, tour a iné aktivita nájdete na stránke godzone. Okrem toho nezabudni na Godzone Magazín.
- Martindom – stránka Martindomu obsahuje mnoho pokladov a vyučovaní, ktoré môžu pomôcť tebe i tvojej skupinke martindom.
- Spoločenstvo EFATA – rád by som sem zaradil aj náš web. Okrem organizovaných podujatí tám nájdeš napríklad množstvo zdrojov pre tvoj ďalší duchovný rozvoj Efata.
- Moja Komunita – moja komunita je niečo ako rozvíjajúca sa sociálna sieť pre farnosti a ľudí v nich. Pozri si tam určite aj svoju farnosť mojakomunita.
- Stránka tvojej farnosti – nie je dosť dobrá? Môžeš tu pomôcť aj ty!
Skvelé aplikácie pre telefón
- Breviár – breviar – liturgia hodín je s touto aplikáciou výrazne jednoduchšia. Nájdeš tu aj skvelé myšlienky svätých. Aplikácia pre iOS / Aplikácia pre Android
- KIOBK – aplikácia obsahuje podcasty a videá zverejňované v rámci projektu Godzone. Aplikácia pre iOS / Aplikácia pre Android
- Modlitebná knižka – ak si si zabudol tú papierovú, prípadne si nepamätáš niektorú z modlitieb. Aplikácia pre Android
- Jednotný Katolícky spevník – organ rozhodne netreba zavrhovať, ani klasický spev v kostole – ak texty nepoznáš a nemáš spevník, skús prekonať hanbu a pozri sa aj do telefónu. Aplikácia pre Android
- Offline Biblia – odporúčam YouVersion. Inak je Biblií veľké množstvo. Určite sa v YouVersion zaregistruj a stiahni si offline preklady Písma – je tam aj viacero slovenských, napríklad Katolícky či ekumenický. Aplikácia pre iOS / Aplikácia pre Android
- Liturgický kalendár / liturgické čítania – viď oficiálna stránka Katolíckej Cirkvi na Slovensku Aplikácia pre Android
- Zamyslenia – citaty a kúsky zo svätého písma na každý deň Aplikácia pre iOS / Aplikácia pre Android
Skvelé aplikácie pre telefón
Internet je v neposlednom rade skvelou príležitosťou na zlepšenie spolupráce vo farnosti alebo spoločenstve. Dnes je veľmi jednoduché založiť webovú stránku s dobrým CMS (systém na správu obsahu) – t.j. nemusíš byť programátor ani dizajnér, keďže schopných tém je dostatok. A dá sa to aj zadarmo. Určite využi na komunikáciu aj svoju sociálnu sieť – urob si fanúšikovskú stránku svojho spoločenstva, vytváraj udalosti, pridaj členov do skrytej skupiny, zriaď skupinu pre farnosť (a samozrejme to konzultuj s jej správcom). Možností je nesmierne veľa. A napomôžeš tak šíreniu dobrého posolstva na internete.
- Využívaj svoje talenty a schopnosti, aj na internete – zverejňuj svoju prácu, zdieľaj sa, pros o radu a sám poraď
- Zdieľaj kalendár, dokumenty, vytváraj skupiny na Facebooku – spoločný kalendár synchronizovaný v tvojom telefóne namiesto roztrúsených diárikov môže urobiť divy aj pre tvoju správu času. Používaj google disk a zdieľaj tam dokumenty svojho spoločenstva.
- Šír ďalej Božie veci a povzbudzuj, aj prostredníctvom sociálnej siete. Mnoho dobrých vecí, krásnych citátov z Písma či myšlienok si zaslúži zdieľanie.
- Založ si blog ak toho chceš povedať viac. A neboj sa, kritika ťa posunie ďalej.
- Evanjelizuj internet 🙂
Prečo som sa rozhodol napísať tieto blogy? Podporila ma v tom aj myšlienka pápeža Františka, ktorú hovoril ako posolstvo ku dňu masmédií. Myslím si, že je povzbudením i výstrahou pre nás všetkých: „Aj email, sms, sociálne siete, ,chat‘ môžu byť formami plne ľudskej komunikácie. Nie technológia určuje, či je komunikácia autentickou alebo nie, ale srdce človeka a jeho schopnosť dobre používať prostriedky, ktoré má k dispozícii. Sociálne siete sú schopné podporovať vzťahy a propagovať dobro spoločnosti, no môžu tiež viesť k ďalšej polarizácii a rozdeleniu osôb a skupín. Digitálne prostredie je námestím, miestom stretávania, kde možno pohladiť či zraniť, mať osožnú diskusiu či morálne lynčovanie. Prosím o to, aby nás Jubilejný rok prežívaný v milosrdenstve «viac otvoril pre dialóg, aby sme sa lepšie poznali a chápali; aby odstránil každú formu uzavretosti a pohŕdania a tiež každú formu násilia a diskriminácie» (Misericordiae vultus, 23). Pápež František 22.01.2016 Posolstvo ku dňu masmédií .