Jozef Biely: „Nezaplnil si svoje srdce po Veľkej noci všetkým, od čoho si sa postil?“

Máme za sebou slávnosť Zoslania Ducha Svätého, a tak je čas bilancovať tohtoročnú prípravu na jeho príchod. Trochu netradičný úvod, ktorý sa pokúsim vysvetliť. Tento článok je totižto o hodnotení Exodu 90.

Tesne po Veľkonočnej nedeli mi jeden kamarát povedal zaujímavú myšlienku. Bola o tom, že celé to obdobie, ktoré sme prežívali je vlastne ďalšou prípravou. Prípravou na zoslanie Ducha Svätého. Veľká noc je samozrejme najväčšou udalosťou dejín spásy. Zavŕšením veľkonočného obdobia je však zoslanie Tešiteľa, ktorý má prísť. Začnem však pekne od začiatku.

Exodus 90 sa tento rok začal 4. 1. Tento rok to bol naozaj špeciálny zážitok a celkom riadna jazda 🙂 . V našej fraternite nás bolo 8 a všetci sme vytrvali až do konca. Prežili sme spolu dobré, ale aj tie ťažšie momenty. Spoločné ,,kotvovanie“ či ,,skobovanie“ bolo asi najviac vidieť pri osobnom progrese. Pravidelne sme sa stretávali v online priestore. Ako fraternita sme sa snažili budovať spoločenstvo. Zdieľali sa, modlili sa za seba, navzájom si radili a v neposlednom rade rozlišovali. Na pretrase boli častokrát aj naše otázky ,,prečo“. Asi každý človek, ktorý sa snaží žiť duchovným životom pozná ten pocit, keď si niečo zaumieni a Pán ho privedie k niečo úplne inému. K niečomu, čo je lepšie či väčšie. Tak tomu bolo aj u nás. Ak mám však hovoriť za seba, dôvody pre ktoré som sa rozhodol podstúpiť túto výzvu boli rôzne. Bolo ich 6 a väčšina sa naplnila, no niektoré sa ukázali ako viac-menej nepodstatné J. Pán Boh dáva niečo viac a tí, ktorí žijete v Duchu a s Pánom viete o čom hovorím. Myslíš si, že je niečo podstatné a potom zrazu príde Boh a povie Ti: ,,Vieš čo, toto je nepodstatné. Nerieš to, potrebujem ťa inde.“

​Skutočne vo svojom živote častokrát riešime nepodstatné veci a problémy tak, akoby boli najpodstatnejšie. Pritom je podstatné len jedno – buď s ním! Viem. Ľahko sa to hovorí a realizácia je ešte ťažšia. Asi aj preto Exodus 90 trvá tak extrémne dlho … . Áno. Opäť aj tento rok som si počas trvania Exodu asi dva krát povedal že už nikdy viac. Už ma do toho nikto nedostane. Taká je pravda. Nebolo to vždy ľahké a nešlo všetko podľa plánu. Zvlášť v momentoch, keď sa začnú naše plány krížiť s tými Božími. Až keď si ochotný pustiť svoje opraty a prenechať ich Bohu, tak sa môže začať ozajstná premena. Tento rok bol naozaj niečím špeciálny. Pán si nás veľmi vyobjímal svojimi milosťami. Neboli sme dokonalí a všetci sme z času na čas v niečom padli. Nie vždy bolo ľahké vstať a povedať pravdu celej fraternite. Čo však bolo viac než zrejmé, bolo ako nás to veľmi posúvalo.

Exodus 90 je veľmi ťažká výzva. Ako som už spomínal v rozhovore na začiatku tejto výzvy, tak táto je neuveriteľne komplexná. Veľmi veľa sa stretávam s rôznymi variantami Exodu 90. Niekto začne svoj Exodus popolcovou stredou, iný začal na začiatku mája a pod. Sú to však rôzne modifikácie tejto výzvy. Vždy sa tak pousmejem keď počujem niekoho povedať: ,,Pozri, už mesiac sa zdravo stravujem, nepijem žiadny alkohol a pravidelne cvičím. Ja mám Exodus teraz.“ To nie je Exodus 90. Aby ste ma nechápali zle. Je skvelé že robíme čosi so sebou (najmä v čase pandémie ). Že máme nové začiatky cesty s Pánom, no to čo sme spoločne s našou fraternitou prežili za tých 90 dní ostane naveky v našich srdciach. Je to neuveriteľná sila a všetkých vás do toho pozývam. Už teraz sa veľmi teším na ďalší rok. Pevne verím, že sa Exodus 90 stane pevnou súčasťou môjho duchovného života. Posúva ma úplne niekde inde. Ak by som to mal povedať rečou mladých: ,,Odstrelí ti (duchovný) dekel niekde na obežnú dráhu.“

Prečo teda ten úvod a vôbec aká je spojitosť s výsledkom Exodu 90 a zoslaním Ducha Svätého? Odpoveď je v podstate jednoduchá. Ten kamarát, ktorého som ho spomínal na začiatku tohoto článku totižto hovorí o tom, že počas Veľkonočného obdobia je veľmi dôležité chrániť si srdce (týmto ti ďakujem J. za vysvetlenie bohatstva, ktoré máme v Cirkvi). Polož si ruku na srdce a odpovedz si na jednoduché otázky: ,,Keď si sa od začiatku pôstneho obdobia postil a modlil, prišiel na konci veľkonočného obdobia do tvojho srdca Duch Svätý? Neskončilo sa to všetko náhodou Zmŕtvychvstaním? Nezaplnil si svoje srdce po Veľkej noci všetkým, od čoho si sa postil? Mal si vo svojom vnútri ešte vôbec miesto pre Ducha Svätého? Zmŕtvychvstaním sa to len začína a nie končí.“ Logicky to teda vychádza tak, že ak si ochránil svoje srdce od ,,svetského odpadu“ počas celého veľkonočného obdobia až do zoslania Ducha Svätého, tak naozaj prišiel. Nebola to teda len taká veľmi pekná slávnosť v červenom ornáte, na ktorom boli vyšité plamene Ducha Svätého a s piesňami o ňom. Všetci sme pozvaní chrániť svoje srdcia nielen počas pôstneho obdobia, ale aj počas veľkonočného obdobia, aby tam ostalo miesto pre Ducha Svätého.

Na záver krátke zhodnotenie: Som nesmierne rád, že sme aj tento rok absolvovali Exodus 90. Je to výborný prostriedok na upevnenie vzťahu a budovanie veľmi silného duchovného života. Ak máš odvahu prekonávať sám seba a zároveň cítiš potrebu posúvať hranice svojho duchovného života dopredu, tak ťa pozývam do tejto výzvy spoločne s nami. O rok to môžeš vyskúšať. Už teraz sa teším na všetko, čo pre nás pripravil Pán. Modlím sa za teba, ktorý to čítaš, aby aj naďalej Duch Svätý nachádzal miesto v tvojom srdci a mohol ťa viesť cestou spásy.

Jožko Biely