Slovko pre manželov: Prísaha, ktorá prináša nebo na zem.

Vždy sa veľmi teším, ak sa mi podarí zúčastniť sa na svadobnom obrade. Keď si ženích s nevestou vyslovujú slová prísahy tlačia sa mi do očí slzy a po chrbte mi behajú zimomriavky. Asi si to ešte neuvedomujú, ale vo svojom živote už asi nikdy nevyslovia žiadne iné slová, ktoré by mali dôležitejšie miesto a väčšiu vážnosť.

„Ja, Marek beriem si teba, Zuzka za manželku a sľubujem pred všemohúcim Bohom, že ti budem verným manželom a že ťa nikdy neopustím ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života.“

Wau – vždy ma to dostane. Ja som mojej manželke práve povedal, že na tomto svete neexistujú okolnosti, ktoré by ju obrali o moju milosrdnú a odpúšťajúcu lásku. Že neexistuje nič, čo by som mohol urobiť ja, ona, alebo ktokoľvek iný, aby ma to mohlo odradiť od rozhodnutia želať, žehnať a konať dobro v jej prospech. Tak to už je niečo. Nie je to príliš odvážne brať na seba takýto záväzok?

Tu ma napĺňa bázňou iná vec – Boh, ktorého jediné slovo stačilo, aby vznikol svet – stojí na mojej strane. Dokonca prebýva neustále (nielen počas svadby) vo sviatosti manželstva so všetkou svojou mocou, pripravený konať. Pre „istotu“ som Ho k tomu ešte aj vyzval počas prísahy – „Pred oltárom nášho pána Ježiša Krisa prisahám, že svoj manželský sľub dodržím – TAK MI PÁN BOH POMÁHAJ.“ Teda Boh prebýva v každom manželstve, no špeciálnym spôsobom sa jeho prítomnosť prejavuje vždy, keď sa snažím byť verný svojmu sľubu. Vtedy Boh znásobuje moju snahu, posiluje moju vôľu a bojuje s tým, s čím ja bojujem.

Prajem Ti, aby už len to vedomie neustálej Božej prítomnosti v tvojom manželstve bolo pre Teba potešením a povzbudením. Zároveň Ťa prosím: nenechaj si to len pre seba. Dovoľ nech nebeský Ocko cez tvoje manželstvo pôsobí aj na tvoje okolie. A ak je pre teba ťažké verne plniť svoj sľub, vzbuď si v srdci konkrétnu túžbu byť vo svojom manželstve viac milosrdným, viac odpúšťať, byť viac starostlivým, milým, trpezlivým, (alebo čo práve potrebuješ), lebo práve toto sú veci, ktoré plynú z tvojho záväzku vernosti… a choď do toho s vedomím, že Boh je v tom neustále s Tebou a verne napĺní svoj diel prísahy.

Autor všetkých fotografií: Lukáš Pastorek