Máš na TO !!!

Drahí priatelia, chcem vás povzbudiť k žitiu Božieho kráľovstva. A nielen k žitiu, ale aj k jeho budovaniu. Povieš si: To nie je pre mňa. Trápim sa so školou, v práci, neustále padám v mnohých veciach, ako môžem budovať kráľovstvo?Ak máš takýto postoj, som rád, že práve čítač tieto riadky. Tento text je prepisom prednášky a motivačného slova, ktoré odznelo na chate spoločenstva Efata v roku 2017. To čo som chcel spôsobiť tam a čo chcem, aby si zažil aj ty teraz, pri čítaní tohto textu je zmena. Zmena myslenia.

Heartbeat: Tu ma máš pošli mňa – text Keď Ti svoj život odovzdám do neba zavolám, anjeli ma odprevadia na cestu, ktorou mám ísť, ktorou kráčať mám, bez strachu a v odhodlaní. Tu ma máš pošli mňa. Moje srdce je ochotné. V mojom srdci mi vládneš, na tróne s mocou mi kraľuješ a vládneš preto budem hlásať, že si väčší ako som ja, si mocnejší ako môj strach, Ty si silnejší ako si myslím, za mňa sa postavíš. Keď Ťa vyznám, vždy sa priznáš. Tu ma máš takého, aký som a s tým čo mám, tu ma máš dávam Ti svoje srdce, načri a pokrop ma. Tu ma máš tu som Ježiš, dávam Ti svoje srdce načri a pokrop ma.

V našom spoločenstve je bežné modliť sa za druhého. Z času na čas táto prosba o modlitbu príde práve vtedy keď sa na to necítiš. Možno práve prežívaš ťažký čas. Možno si podľahol nejakému pokušeniu, a cítiš sa špinavý a zahanbený kvôli hriechu. Tiež sa mi to stalo už viackrát a nie je to práve príjemné. Zvyčajne to sprevádza veľmi silný pocit menejcennosti. Ako sa ja môžem za niekoho modliť? Ja taký hriešnik? Taký slaboch? Ak to tiež niekedy takto vnímaš chcem ti povedať, že toto je klamstvo. Diabol ti chce nahovoriť, že nie si dosť dobrý, aby si sa modlil. Že nie si dosť dobrý na to, aby si sa rozprával so svojím Nebeským Otcom. Že nie si dosť dobrý, aby si žil a budoval Božie kráľovstvo. Pravda je taká, že Máš na to. Máš na to žiť a budovať ho.

Kde beriem takú istotu? Dovolím si rýchlokurz identity – si Boží syn, si Božia dcéra. Ako Boží syn si dedič kráľovstva. Všetkého jeho bohatstva, ale aj jeho správy a budovania. Niet tu nikoho iného kto by to prevzal namiesto teba. Takže: Áno je to tak, TY si ten, kto je povolaný budovať kráľovstvo. TY si ten kto je povolaný do služby pre kráľovstvo. Áno, je to úloha presne pre teba. Nemusíš o tom pochybovať a nemusíš hľadať toho, kto by mal na to viacej pomazania, či bol viac vhodný pre túto úlohu. Ty si ten najvhodnejší a Pán ti dáva všetko čo k tomu budeš potrebovať.

Kde je Božie kráľovstvo? (detská pieseň)

Kde je Božie kráľovstvo, kde je Božie kráľovstvo, kde kráľovstvo Božie len je? Kde je, tu je, hen je, tam je, vpravo, vľavo, hore, dole, na kopci či na povale? A to Božie kráľovstvo, a to Božie kráľovstvo, všade medzi nami tu je.

Takže ako vyzerá to budovanie Božieho kráľovstva? Je vari ako stavanie domu? Predstav si, že ideš do práce, odrobíš si tam 8 hodín, niekedy aj viac, potom prídeš domov a ak ti popri domácich prácach zvýši čas, pustíš sa do budovania Božieho kráľovstva. Alebo ideš do školy, prídeš domov a sadneš k úlohám (verím teda, že pre všetkých čo čítajú tieto riadky sú domáce úlohy priorita dňa) a potom, ak ti zostane čas, tak sa povenuješ aj Kráľovstvu? Znie to trošku naivne, no niekedy taký skutočne sme. Už aj malé deti na detských omšiach sa pokúšame naučiť, že Božie Kráľovstvo je (alebo môže byť) všade okolo nás. Môžeme ho zažívať v škole, doma, v práci, v sprche, na výlete, v posteli, v manželstve, pri výchove detí, pri staraní sa o chorých súrodencov manžela či manželku. Dokonca aj pri plavbe po mori, pri výstupe na horské vrcholy či hlboko pod zemou v jaskyni či bani. Ba dokonca aj vysoko v oblakoch pri lete balónom či lietadlom. Takže učíme to už aj malé deti a sami často zabúdame, a žijeme, akoby Božie kráľovstvo bolo len na stretku efaty, na dni spoločenstva, na chválach a inde (doma, v škole, či v práci) už nie. Dokonca niekedy sa nám môže zdať, že Božie Kráľovstvo je všade len nie v mojom vlastnom spoločenstve. Božie Kráľovstvo však neprichádza z vonku, ale z vnútra. Je záležitosťou názorov, rozhodnutí a postojov. Už to, čo si o veciach myslíš, ako sa v jednotlivých situáciach rozhoduješ a aké hodnoty vyznávaš svedčí o tom, či žiješ a buduješ kráľovstvo alebo nie. Ak by som to zjednodušil – ak vieš kto si, uchopil si svoju identitu pohýňa ťa to k tomu, aby si „Bol k dispozícii“ . Zámerne nehovorím, „aby si niečo robil“ ale „aby si bol k dispozíí“ Prečo? Pretože konať bude Boh. Ale potrebuje na to teba. Potrebuje ťa mať k dispozícii. A to je ďalší dôvod prečo na to skutočne máš. Pretože tvojím Otcom je Boh, ktorý bude konať a ktorý sa prizná k svojim deťom. On je na tvojej strane. Uvedomuješ si tú silu? Sám BOH je na tvojej strane a bude sa za teba biť vo veciach, do ktorých sa ty rozhodneš vstúpiť. Ešte je jeden dôvod, ktorý ma veľmi povzbudzuje a ubezpečuje, že na to mám. Je ním spoločenstvo. V spoločenstve, v ktorom žijem ja, v tejto efate, na to ľudia majú. Jednoducho mám istotu, že toto spoločenstvo za mnou stojí. Že ak ja mám problém, tak oni sú tu, aby mi ho pomohli riešiť. Že ak ja sa rozbehnem zlým smerom, tak oni sa rozbehnú za mnou, aby ma zastavili, nech sa mi niečo nestane. Že ak si ja neviem dať rady a modlím sa k Otcovi o pomoc, tak toto sú presne tí ľudia, ktorých potrebujem mať pri sebe, aby som na to mal. Boh je v tomto veľmi láskavý: Už sám, ako Boží syn, či dcéra máš všetko, čo potrebuješ. Milujúci Otec však vie o našich (mojich aj tvojich) slabostiach či pochybnostiach a posiela nám ľudí aby sme mal istotu. Nie je to úžasné?

Na záver Ti chcem ešte raz povedať, že máš na to. Už teraz si Božím dieťaťom a to ti nik nevezme. Máš na to žiť a budovať Božie kráľovstvo. Máš všetko čo potrebuješ aby si to dal. Len sa rozhodni a daj sa k dispozícii. Pár praktickách tipov: 1, buduj svoju identitu – modlitbou, sviatosťami, čítaním sv. Písma, duchovnými obnovami, čítaním knižiek, účasťou na školeniach či prednáškach…. 2, hľadaj spoločenstvo v ktorom budeš rásť a ktoré bude stáť za tebou (spoločenstvo mladých, spoločenstvo rodín, detské spoločenstvo, skupina lektorov, spevácky zbor alebo jednoducho farské spoločenstvo) – dôležitá vec – musia to byť ľudia s ktorými sa budeš (okrem iného) rozprávať aj o svojej viere a o Bohu a s ktorými sa budeš modliť. 3, Daj sa k dispozícii – predovšetkým kňazovi/kňazom svojej farnosti, prípadne vedúcemu spoločenstva, do ktorého si sa rozhodol patriť.

Marek Wesserle