Mami a kedy sa ten koláč už upečie?


Mami? Kedy sa ten koláč upečie?

Neviem. Uvidíš, keď bude upečený.

Mami? Kedy sa to mäsko upečie?

Neviem, sleduj kým bude upečené.

Mami? Koľko mám variť túto polievku?

– Ty sa stále pýtaš na čas. Neviem, nikdy som ten čas nesledovala.

Keď som bola malá a začínala som s varením, takéto otázky som dávala maminke bežne. A mami? A kedy? Moja maminka sa vždy čudovala, prečo ma zaujíma čas. Koláč bude upečený, keď sa upečie. Aké jednoduché, nie?

 A aký “odveci” je začiatok tohto blogu. Ale nevzdávaj to a čítaj. Už pôjdem k veci.

Často sústredíme našu pozornosť na čas a pýtame sa Boha. Kedy, Pane, kedy? Aj v mojom živote Boh odpovedá ako moja maminka. No, keď sa upečie. V tomto prípade, keď príde čas. Keď dozreješ, keď budeš pripravený. Jeden koláč sa pečie za 5 minút, iný hodinu, ale oba koláče sú dobré. Tak je to aj v živote, niečo príde rýchlo a na niečo budeš čakať. Hlavne sa neporovnávaj s ostatnými. 

Ak je to dobré, ak je to v Božom pláne, tak to príde. Myslím, že čas a otázka kedy je to posledné, čo by si sa mal/a Boha pýtať. Lebo viac, ako sledovať čas, máš sledovať svoje srdce. Tým, že sleduješ čas, ho vlastne strácaš. Pretože si nečinný. Sústreď sa na Pána, tvoju rodinu, priateľov, vzťahy, prácu. 

Ale predtým, ako si povieš: “no výborne, môžem si nohy vyložiť a dobré veci sa na mňa budú hrnúť jedna za druhou”, tak v takomto prípade, máš riadne veľkú smolu. Dal by si dieťaťu nožnice, keď vieš, že ešte nevie korigovať svoje pohyby? No, nie, nedal. Najprv by si ho naučil opatrnosti  a až potom by si mu ich dal. Ľudia jednoducho nie sú hrozná, že dozrejú bez toho, aby sa namáhali. Nebuď hrozno a prosím ťa, niečo so sebou rob. Ak nevieš čo, modli sa a sleduj.

A chcela by som ti pripomenúť dve veci.

Všetko má svoj čas –  Kaz 3

Pán nemešká s prisľúbením, ako sa niektorí nazdávajú, že mešká; on je len trpezlivý s vami a nechce, aby niekto zahynul, ale aby sa všetci dali na pokánie. – 2 Pt 3,9

Koláč bude upečený, keď sa upečie. Božie načasovanie je úplne dokonalé.

Maťka